fbpx

Jak zhubnout se smoothie

Hledáš způsob jak zhubnout a získat vysněnou postavu? Smoothie může být i tvou cestou k vysněné postavě!

Hlavním důvodem celosvětové popularity smoothie, je jejich schopnost, být super potravinou podle tvých potřeb! Jak tedy zhubnout se smoothie, bez pocitu hladu? Jak díky smoothie získat vysněnou postavu bez jojo efektu?

Představ si že potřebuješ energii při cvičení, zlepšit své zdraví, nebo chceš zhubnout?! Smoothie může být čímkoliv čím chceš! To je to, co dělá smoothie super jídlem, které je chutné, rychlé a jednoduché na přípravu!

Vzhledem k tomu že je smoothie tak přizpůsobivé, je snadné se nechat unést a přidat přísady, které z tvého smoothie udělají koktejl super sladké kalorické bomby! Zdraví nepomůže ani to, když ignoruješ velikost porce smoothie, protože jsou přece tak ultra zdravé a tady se přece velikost porcí nepočítá, ale počítá, ty víš že počítá! Zdravé potraviny mají taky kalorie, které se počítají stejně jako jakékoli jiné kalorie. Proto jsme začali uvádět u našich receptů výživové údaje!

Když tedy chceš udělat smoothie jako lék, na získání energie nebo hubnutí, musíš mít jasnou představu o tom, proč děláš smoothie a kontrolovat výživové údaje ingrediencí, které přidáváš!

Jídlo není jen potrava pro tělo, ale i pro duši! Proto si hlídej co jíš!

Protože hubnutí je nejčastější důvod ke změně jídelníčku a smoothie je nejednoduší cesta jak ho změnit! Připravil jsem takový malý návod, podle největších zahraničních propagátoru smoothie, jak na efektivní hubnutí se smoothie.

Protože je smoothie tak lahodné a jednoduché, nebude pro tebe problém, zařadit ho pravidelně na tvůj jídelníček a díky tomu se vyhneš jojo efektu nefunkčních diet!

Jak na hubnutí se smoothie

Osm zásad jak zhubnout se smoothie:

 1. Získej sytost smoothie, přidáním přísad, které  zvětšují a zahušťují smoothie, ale zachovávají jeho nízkokalorickou hodnotu. Mezi účinné zahušťovací složky patří například Chia semena nebo mražené ovoce.
 2. Používej vodu, kokosovou vodu, neživočišná mléka jako základ pro nízkokalorické smoothie. Přeskoč ovocné šťávy, protože zvyšují kalorickou hodnotu smoothie, i tak už máš ovoce ve smoothie dost.
 3. Sacharidy by měly pocházet z ovoce nebo zeleniny. Tady si hlídej své porce nejvíc a drž se max. 2 hrnků ovoce na porci smoothie.
 4. Přidej bílkoviny do smoothie, protože tak nakrmíš i své svaly a smoothie bude více o jídle a to při hubnutí potřebuješ!
 5. Přidej zdravé tuky, jako je avokádo, ořechová másla, nebo lněné semínko. Zdravé tuky jsou důležité pro optimální zdraví, pomůžeš svému tělu vstřebávat živiny, a učinit hubnutí se smoothie více uspokojující a bez pocitu hladu.
 6. Hlídej si cukry! Snaž se používat pouze ovoce, jako sladidlo, ale pokud budeš potřebovat trochu více osladit použij přírodních sladidel, jako je melasa, stevie nebo včelý med.
 7. Zlepšuj chuť smoothie bez přidání kalorií, přidáním koření nebo čerstvých bylinek. Koření a bylinky dodají smoothie nejen lepší a zajímavou chuť, ale podpoří lepší trávení, spalování tuků, zvýší léčebné účinky nebo zlepší tvou psychiku! A to se při hubnutí hodí!
 8. Znásob účinek smoothie na hubnutí a přidej přírodní „hubnoucí“ doplňky stravy, jako je zelený čaj, zelená káva, skořice, zázvor, chlorella, spirulina apod.

Tweetni o tom, jak efektivně zhubnout se smoothie >> tweetni to

Pojďme si rozebrat jednotlivé zásady, jak zhubnout se smoothie.

První pravidlo hubnutí se smoothie?

Buď sytý!

Udělej si své smoothie syté, protože když chceš zhubnout, musíš snížit kalorie. Pokud však nechceš cítit hlad, je třeba se ujistit, že i když budeš jíst méně, máš stále pocit sytosti! V opačném případě, dříve nebo později, půjde tvá vůle dolu a tvá práce na vysněné postavě zůstane pouze snem!

V roce 2012 v americkém časopise  Flavour publikovali výzkum vlivu sytého smoothie na pocit plnosti a spokojenosti. Vědci porovnávali dvě verze smoothie se stejným množství kalorií, jedno klasické a druhé s použitím zahušťovacích přísad. Výsledky ukázaly, že účastníci, kteří pili zahuštěné smoothie se cítil dvakrát tak plni, než ti, kteří konzumovali klasické smoothie.

Tvorba sytého smoothie tedy umožňuje snížit kalorie, zatím co se stále cítíš plná a spokojená. Přesto pojem sytosti smoothie je relativní a každý bude mít jiný názor na to, co je více nebo méně syté smoothie. Proto si vyzkoušej která kombinace zahušťovacích ingrediencí ti dodá potřebnou sytost a tu pak účinně používej ve svém smoothie na hubnutí!

hubni ovocem a zeleninou

Vybrané ingredience na zahuštění smoothie

 1. Chia semena
  Jsou ideální volba jak udělat smoothie dostatečně syté. V pěti receptech na Chia Smoothie pro zdravý start dne jsem o účincích chia semen psal obsáhleji. Chia semínka efektivně pomáhají ke snížení váhy při hubnutí, protože extrémně dobře váží vodu dokáží totiž absorbovat až desetinásobek své váhy a z tekutiny tak vytvoří hustý gel, který významně navozuje pocit plnosti. Díky Chia semínkům, se energie přijímaná potravou, uvolňuje postupně a je tělem mnohem účelněji využita. Pokud si však chceš udělat syté smoothie z Chia semínek musíš je nejdříve aktivovat, protože jejich aktivace trvá cca 20 minut je lepší si vyrobit Chia gel který můžeš používat podle potřeby hned a který se v lednici může skladovat až 2 týdny. Chia gel pak dávkuj 1 až 2 polévkové lžíce do svého smoothie podle potřeby.
  Jak na Chia gel?
  Nasyp 1/3 hrnku chia semen do 2 hrnků vody to vše dej do velké sklenice s víkem, nejlepší jsou sklenice od zavařovaček se šroubovacím víkem. Pokud chceš, řidší gel přidej další šálek vody. Sklenici uzavři a protřepej. Po několika minutách ji znovu protřepej, aby se zabránilo shlukování chia semínek dohromady. Takovýhle chia gel můžeš skladovat v lednici až cca 2 týdny.
  Chia semínka mají ve smoothie sotva znatelnou ořechovou příchuť.
 2. Lněná semena
  Přidej 1 nebo 2 lžíce lněných semínek do smoothie na hubnutí. Lněná semínka mají ořechovou příchuť silnější než Chia semínka a stejně jako Chia semínka, jsou lněná semínka považována za superfood = super potravinu. Lněná semínka jsou protizánětlivá a jsou vhodná jako prevence před onemocněním srdce, rakovinou nebo cukrovkou. Lněné semínko také absorbuje vodu a asi po 20 minutách zvětšuje svůj objem a tvoří gel. Protože lněné semínko nemusíte aktivovat, je další rychlou volbou na smoothie pro hubnutí.
  Hlavní nevýhodou lněného semínka ve srovnání s Chia semínky je, že mají tendenci se rychle kazit. Pokud chceš získat maximální užitek z lněného semínka, je vhodnější ke konzumaci loupané lněné semínko. Pokud používáš neloupané lněné semínko do smoothie pro hubnutí, musíš je před konzumací rozemlít.
 3. Psyllium semena jitrocele indického
  Pokud ve smoothie pro hubnutí  nechceš ořechovou přichuť, zkus přidat na vlákniny bohatá Psyllium semínka. Stejně jako Chia semínka a lněná semínka, Psyllium semínka reagují s tekutinou a zvětší svůj objem, který ti pomůže získat pocit sytosti na delší dobu.
 4. Mražené ovoce
  Použití mraženého ovoce je jednoduchý způsob, jak zahustit své smoothie. Zamrazením ovoce nebo zelenina přidáš hustotu a strukturu, ale také zvýrazníš chutě svých smoothie a nemusíš přidávat led, aby smoothie bylo studené.
  Hutnější ovoce, jako jsou banán, mango, papája a avokádo ve zmrazeném stavu vhodně zahustí smoothie. Ovoce na vodní bázi, jako je třeba meloun udělá pravý opak. U zeleniny je špenát vhodná volba. Chuť špenátu je mírná, lehce maskovatelná a sotva znatelná v smoothie. Špenát má také velmi nízký obsah kalorií, ale zahustí smoothie a dá mu obrovskou nutriční podporu. Snad jediná nevýhoda (pro někoho) je že smoothie dodá zelenou barvu.
 5. Přidejte oříšky nebo másla z ořechů
  Přidej lžíci arašídového másla nebo jiného ořechového másla nebo několik ořechů, jako jsou mandle, pekanové ořechy nebo vlašské ořechy. Samotné ořechy lze předem namočit v malém množství vody tak, aby byly měkčí a snadněji se smíchali ve smoothie. Na rozdíl od předchozích zahušťovacích ingrediencí, ořechy přidávají kalorie a jsou energeticky vydatné, také obsahují vysoké množství živiny. Takže ořechy přidávej do smoothie pro hubnutí pouze pokud potřebuješ získat více kalorií ​​nebo hledáš zdravé tuky.
 6. Další možná zahušťovadla
  Irský mech
  Fazole (použij bílé fazole nebo cizrnu na světlá smoothie a černé, červené fazole na tmavá smoothie)
  Kokosová hmota
Další ingredience, které také zahustí smoothie
 • Led
 • Jogurt
 • Tvaroh
 • Kefír
 • Zmrazené jogurt
 • Ovesné vločky
 • Pšeničné otruby
 • Pšeničné klíčky

Ingredience pro sytost máme a teď ingredience, které dělají z obyčejného smoothie, smoothie pro efektivní hubnutí! Smoothie je plné živin, bílkovin a vlákniny, ale přes to je nutné současně s ním pít dostatečné množství tekutin, nejlépe vody.

Smoothie pro efektivní hubnutí musí mít nízký obsah kalorií, ale také musí obsahovat vysoké množství živin. Potřebné ingredience ti pomůžou hlídat kalorie = zhubnout, ale  také poskytnou tvému tělu dostatečné množství vitaminů, minerálů a dalších stopových prvků důležitých pro tvé zdraví. Tak ti účinně pomůžou s hubnutím. Pokud jíš nutričně nedostatečnou potravu, máš větší pravděpodobnost, že budeš unavená, bojovat s chutěmi na jídlo nebo trpět špatným zdravotním stavem.

dietni plan

Vybrané ingredience podporující hubnutí

1. Přidej mléko nebo vodu

Voda má samozřejmě nula kalorií a bude nejnižší kalorická tekutina, spolu s čajem, kterou můžeš přidat do svého smoothie pro efektivní hubnutí. Zatímco voda nemá žádné kalorie, nemá tak v podstatě žádnou výživnou hodnotu. Přidáním kokosové vody nebo nějaké formy mléka přidáš do svého smoothie stopové prvky a bílkoviny.
Jako hlavní pravidlo platí: nepřidávejte ovocné šťávy do smoothie na hubnutí. Za prvé, už přidáváš celé ovoce do svého smoothie, tak že nemusíš přidávat ještě ovocné šťávy. Za druhé, ovocné šťávy obsahují nízké množství vlákniny, ale mají vysoký obsahem cukru a kalorií. Naopak přidávání zelené šťávy ze zeleniny je žádoucí!
Níže najdeš seznam různých forem mléka, spolu s jejich obsahem kalorií vztahující se k dávce jednoho hrnku. Jak můžeš vidět, mandlové mléko je populární volbou pro hubnutí se smoothie, protože má nejnižší obsah kalorií a poskytuje cenné živiny. Kokosová voda je také velmi populární, ale může být těžší ji sehnat a také je dražší.

 1 hrnek Kalorie
 Mandlové mléko 35
 Kokosová voda 46
 Odstředěné mléko 80
 Sójové mléko 100
 Konopné mléko 100
 Polotučné mléko 110
 Rýžové mléko 120
 Vanilkové řýžové mléko 130
 Plnotučné mléko 150

2. Přidej sacharidy a vlákniny

Ovoce a zelenina tvoří většinu sacharidů, vlákniny a hodně živin ve smoothie. Ovoce dělá smoothie chutné a lahodné, ale má více kalorií než zelenina. Je tedy nutné sledovat své velikosti porcí ovoce ve smoothie. Pravidlo pro hubnutí se smoothie je, ne víc než 2 hrnky ovoce v jedné porci. Pro efektivní hubnutí je tedy nutné přidat listovou zeleninu do smoothie. Pokud jsi nikdy neměla zelené smoothie nebo zeleninovou šťávu, začni s baby špenátem který nemá tak výraznou chuť jako jiná listová zelenina. U zeleného smoothie platí pravidlo 40% zeleniny, 60% ovoce.

3. Přidej proteiny

Smoothie, na zhubnutí, můžeš použít jako náhradu jednoho denního jídla, například místo snídaně. Takové smootie pak musí obsahovat i protein. Proč protein? Protože protein ti účinně pomůže proti pocitu hladu. Protein dělá ze smoothie na hubnutí, jídlo pro efektivní hubnutí a je důležitý pro udržení svalové hmoty! Během hubnutí tělo získává uloženou energii z tuků, ale i ze svalové hmoty. Kolik svalů ztratíš, bude záviset do jisté míry na tom, kolik bílkovin budeš konzumovat při hubnoucí kúře. Navíc, pokud cvičíš ,což je žádoucí pro rychlejší hubnutí, pomůže protein tvým svalům s regenerací po tréninku a maximalizuje tvé výsledky. Proto musí smoothie určené po cvičení obsahovat protein.

Protein pomáhá tvým svalům s regenerací po tréninku

Vhodné zdroje nízkokalorických proteinů jsou tyto produkty:
(Pro hubnoucí kůru se smoothie vybírej nízkotučné varianty)

 • Řecký jogurt (dvakrát tolik bílkovin jako běžný jogurt)
 • Jogurt
 • Kefír
 • Sýr tofu
 • Tvaroh
 • Sýr ricotta
 • Proteinové prášky (Syrovátkové, konopné, hrachové, naklíčená hnědá rýže apod.)
 • Fazole

4. Přidej zdravé tuky

Tuky mají špatnou pověst, mají vysoký obsah kalorií, ale se správnou mírou mají své nezastupitelné místo ve zdravé stravě a dokonce i při hubnutí! Ano, vědci už potvrdili že tuky pomáhají tělu vstřebávat některé vitaminy a jsou životně důležité pro správný růst, vývoj a zdravý našeho těla. Zdravé tuk jsou důležité, protože přidávají chuť a hebkost smoothie, významně také pomáhají proti pocitu hladu a zlepšují náladu. Kdy naposledy jsi jedla potraviny bez tuku a cítila se nadšená a spokojená? Pravděpodobně nikdy!

Je neuvěřitelné, že některé zdravé tuky, například olivový olej nebo avokádo, můžou skutečně pomáhat odbourat břišní tuk!

Přidej trochu zdravých tuků do tvého smoothie na hubnutí, protože tak bude tvé hubnutí více efektivní, bez pocitu hladu a zdravý. Jen nezapomeň přidat zdravé tuky mononenasycené / polynenasycené s obsahem omega-3 a omega-6 mastných kyseliny. Jestli tvé smoothie nemá žádné přísady, které obsahují tuk, přidej 1 polévkovou lžíci zdravého tuku na porci:

 • Ořechy / ořechové másla / semena (také fungují jako zdroj bílkovin)
 • Avokádo
 • Kokosový olej
 • Lněná semena / lněný olej
 • Chia semínka
 • Tahini sezamová pasta

5. Pokud musíte přisladit

Tahle část, je na hubnutí se smoothie, nejdůležitější! Není cukr jako cukr! Dříve než se rozhodneš přisladit své smoothie podívej se jestli by pro tebe nebylo lepší zvýraznit chuť smoothie přidáním koření, extraktů nebo čerstvými bylinkam podle šestého bodu níže!

Při výrobě smoothie snadno překročíš denní doporučené množství sacharidů, protože chceš zhubnout a získat svou vysněnou postavu, kontroluj ovocné ingredience a nepřekračuj doporučené množství! Když už musíš přisladit používej nízkokalorická přírodní sladidla!

Obecně platí, používej zralé ovoce ve svém smoothie, protože to ti dodá nejvíc sladkosti a je méně pravděpodobné, že budeš muset přislazovat. V případě hubnoucí kůry, můžeš zkusit přidat koření jako je skořice, muškátový oříšek nebo extrakty z vanilky či mandlí, které zpříjemní chuť bez přidání kalorií! Pokud si opravdu potřebuješ smoothie na hubnutí přisladit, použij přírodní sladidla, jako stevia (žádné kalorie) nebo xylitol (chutná skoro jako cukr a má zdravotní výhody). Můžeš také použít med, melasu nebo javorový sirup, které na rozdíl od stevia a xylitolu, obsahující i živiny, ale mají vyšší kalorie. Níže najdeš tabulku s hodnotami obsahu kalorií na 2 čajové lžičky sladidla.

   Kalorie    Sacharidy 
 Stevia  0 0 g
 Xylitol 20 4g
 Melasa 32 8g
 Med 43 11g
 Javorový sirup 45 9g
6. Zvýrazni chuť bez přidání kalorií

Zvýraznit chuť a nutriční sílu tvého smoothie, na hubnutí, můžeš i bez přidání kalorií a to přidáním koření, extraktů nebo čerstvými bylinkami

 • Máta
 • Bazalka
 • Citronová tráva
 • Levandule
 • Koriandr (zelená smoothies)
 • Petržel (zelené smoothies)
 • Limetková šťáva
 • Zázvor
 • Hřebíček
 • Kardamon
 • Kajenský pepř
 • Skořice
 • Muškátový oříšek
 • Nové koření (zelené smoothies)
 • Vanilkový extrakt
 • Mandlový extrakt
 • Kokosový extrakt
 • Mátový extrakt

7. Přidej boostery na hubnutí

Pokud chceš udělat z tvého smoothie, super koktejl na hubnutí, zkus přidat jeden z těchto zaručených boosterů na podporu hubnutí.

 • Zelený čaj. Je skvělá nízkokalorická základna k libovolnému smoothie a navíc zlepšuje metabolismu. Výzkum ukazuje, že antioxidanty v zeleném čaji zlepšují metabolismu, pomáhají k rychlejšímu spalování tuků a snižují tělesnou hmotnost. Extra zdravotní bonus! Zelený čaj snižuje špatný cholesterol v těle.
 • Skořice. Toto koření přidává chuť a sladkost smoothie bez přidání kalorií! Ale to není všechno. Výzkum ukazuje, že skořice pomáhá trávení a postupnému dodávání energie do těla. Díky skořici se udržuje stabilní hladiny cukru v krvi a je významně ovlivněn pocit sytosti na delší dobu. Má také prospěšné účinky na produkci inzulínu v těle, hormonu který má na starost ukládání tuků.
 • Tmavá čokoláda. Výzkum ukazuje, že tmavá čokoláda může snížit hladinu stresového hormonu kortizolu, hormonu, který podporuje ukládání tuků, zejména v břišní oblasti! Do smoothie, na hubnutí, použij neslazený kakaový prášek nebo kakaové boby.
 • Fazole. Výzkumy naznačují, že fazole zvyšují hladinu hormonu cholecystokinin, který potlačuje chuť k jídlu a má vliv na pocit sytosti. Fazole také udržují stabilní hladinu cukru v krvi. Jinými slovy, fazole pomáhají potlačovat chut k jídlu a pocity hladu na delší dobu.
 • Zázvor. Obsahuje aktivní složky, které jsou strukturálně podobné kapsaicinu, sloučenině kterou obsahují pálivé, chili papričky a která zlepšuje metabolismus. Zázvor nejen zvyšuje metabolismus, ale také zlepšuje trávení. Přidej lžíci čerstvě strouhaného zázvoru do svého smoothie, na hubnutí, pro nakopnutí!
 • Ocet. Pomáhá delšímu pocitu plnosti tím, že zpomaluje průchod potravy ze žaludku do tenkého střeva. Výzkumy ukazují, že pravidelné pití 1 nebo 2 polévkových lžic octa denně, pomáhají snížit tělesnou hmotnost a zmenšit objem pasu. Ocet přidává trochu kyselou příchuť smoothie, podobně jako šťáva z citronu, to přidává smoothie,na hubnutí, šmrnc.
 • Chili pepř.  Obsahuje sloučeninu zvanou kapsaicin, která spomaluje chuť k jídlu, zesiluje látkovou výměnu a zvyšuje hladinu energie.
 • Jogurt.  Pomáhá snižovat váhu a to zejména z oblasti celého břicha! Výzkumy ukazují, že se nejen zlepšuje odbourávání tuků, ale také snižuje ztráta svalové hmoty, ke které dochází v průběhu hubnutí!

Chceš zhubnout? Tak tweetni o tom, jak zhubnout se smoothie >> tweetni to

radost zdravi hubnuti

Jak předejít jojo efektu?! Zařazením smoothie do svého pravidelného jídelníčku se vyhneš nechtěnému jojo efektu neúčinných diet!

Tenhle návod: Jak zhubnout se smoothie, neber jako dogma! Jen jsem shrnul zkušenosti a postřehy několika významných propagátorů smoothie na hubnutí ze zahraničí. V dalších článcích ti přinesu konkrétní recepty a možná dojde i na smoothie výzvu!

Nevíš kde koupit zmíněné superfood doplňky? Kup je v klidu a pohodě z domova na RAW e-shopu našeho partnera Vitalvibe!

Pokud chceš získat svou vysněnou postavu a efektivně zhubnout, je nejlepší se poradit s opravdovými odborníky, jdi za profíky ze Světa zdraví kde ti zaručeně pomůžou, protože s tím mají zkušenosti a najdeš je i ve svém městě!

Líbí se ti tenhle článek jak zhubnout se smoothie a znáš někoho kdo chce zhubnout?
Klikni na to se mi líbí a sdílej s kamarády!

Chceš dostávat super smoothie recepty na email?
Registruj se a o žádný super smoothie recepty nepřijdeš! Všechny nové recepty dostaneš do emailu.

Taky nemáme rádi SPAM. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

Vlado Gajdoš

Zobrazit příspěvky podle Vlado Gajdoš
Jsem online podnikatel a rád používám internet nejen k práci. Díky práci s PC, jsem se před lety začal zajímat o zdravý životní styl, protože vyznávám heslo "V jednoduchosti je krása", zamiloval jsem se do Smoothie. Vyhledávám a zkouším všechny možné smoothie recepty! Pošlete mi svůj nejoblíbenější recept rád ho vyzkouším a napíšu něco oněm!

1 Komentář

 1. […] předchozím článku, Jak zhubnout se smoothie?, jsem otevřel problematiku zdravého a lehkého hubnutí s pomocí smoothie. Protože se článek […]

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Přejděte nahoru
ZÍSKEJ DÁREK

Už odcházíš?

Mám pro tebe dárek!

Získejte svou kopii

Čtyř receptů na super smoothie od Jamie Olivera

%d bloggers like this: