Jak správně kombinovat potraviny?

jak správně kombinovat potraviny a ovoce se zeleninou
Jak správně kombinovat potraviny?
4.7 (94.44%) 18 votes

Připomínky že tahle kombinace ovoce a zeleniny není dobrá, jsou plné diskuze, na internetu i Facebooku, ale jak vlastně správně kombinovat potraviny, ovoce a zeleninu?

Po tom co jsem v mnoha diskuzích narazil na stále stejné připomínky o vhodnosti kombinace potravin, jsem začal hledat odpověď na otázku: Jak správně kombinovat potraviny, ovoce a zeleninu?

Nejdřív jsem se sám zeptal v diskuzi jestli diskutující neví něco o principech kombinace potravin, ale odpovědi mně nijak neuspokojili. Většinou se to všechno smrsklo na „ohrané“ zelenina se nemá kombinovat s ovocem, ale proč ne? Žádný odkaz na zdroj kde bych si mohl tuhle teorii ověřit jsem nedostal a tak jsem se musel vrhnout na hledáni. Nebudu tě napínat našel jsem několik informací a o ty se s tebou podělím. Na konci článku najdeš české i zahraniční zdroje ze kterých jsem čerpal a ukázkový jídelníček, postavený na těchto principech správné kombinace potravin.

O co vlastně jde při správné kombinaci potravin?

Jde o to, že dodržováním určitých principů správné kombinace potravin, docílíme optimálního trávení. Díky tomu se absorbuje více živiny z potravin, které jíme a takové trávení je našemu organizmu příjemnější a získanou energii neubírá. Každý známe pocity těžkosti nebo plynatosti po jídle, které nejsou důkazem dobrého jídla, ale špatné kombinace a problému s trávením takového jídla!

Stručně řečeno, kombinování potravin je způsob stravování, který respektuje přirozenou biochemii těla.

Různé typy potravin, vyžadují různé typy trávicích enzymů, spolu s různým pH prostředím v žaludku (tj kyselé / alkalické). Mají také různé rychlosti trávení. Konzumace potravin ve snadno stravitelné kombinace zajišťuje, že se jídlo pohybuje hladce celou trávící cestu. Když je trávení živin efektivní, odpad opustí tělo včas a energie je uvolněna pro další metabolické funkce.

Proč bych měl vůbec řešit kombinování potravin?

Špatná kombinace potravin tělu ubírá energii místo aby mu jí přidávala. Při jídle dochází k míchání potravin a vytváříme tak mix několik chemických látek dohromady a trávicí systém ještě sám vstřikuje různé trávicí šťávy a enzymy (více chemických látek), k tomu aby účinněji narušil jídlo a lépe tak vstřebal živiny z jídla. Viktorie Boutenko, ve své knize Zelená pre život píše, že dlouhodobá špatně kombinovaná strava, má důsledky ve špatné hladině kyseliny žaludeční. Následky nízké hladiny žaludeční, jsou pro lidský organizmus nebezpečné! Známe je jako běžné i výjimečné formy nemocí a zdravotních dysfunkcí, které bývají pro náš organizmus i smrtelné! Jídlo je lék, bohužel většina z nás potravu řeší jako poslední a nepřidává tomu ani současná medicína, která s oblibou léči následky místo aby léčila příčiny. Špatně kombinované jídlo tu a tam, ti moc neublíží, ale časté jedení těžko stravitelných kombinací, den co den, v průběhu let, si nakonec vybere svou daň, projevující se v různých symptomech poruch trávení a nejen těch! Už dnes je prokázán vliv špatné stravy jako příčiny rakoviny v organizmu!

Více než 80% poruch trávení jsou způsobeny špatnou kombinací potravin.

Poslouchej své tělo! Pokud se po jídle necítíš dobře, ale máš nepříjemné pocity, třeba nadýmání, těžkostí apod. snědla jsi jídlo s pro tebe nevhodnou kombinací. Ano je to nepříjemné zjištění zvlášť, když miluješ to co jíš, ale nezoufej a čti dál, poradím ti jak to zlepšit.

Cílem není najít „dokonalou“ kombinaci potravin, ale optimalizovat trávení a díky tomu získat více živin z potravin, tak že se budeš cítit po jídle příjemně a energicky.

Jak mám tedy postupovat, abych se vyvaroval špatných kombinací?

Předně chci upozornit, že principy níže uvedené, nejsou žádná dogmata, která se musí dodržovat, už protože každý jsme dokonalý a jedinečný a tak máme jiný metabolizmus a naše těla reagují na stejné kombinace potravin rozdílně! Pokusil jsem se principy kombinace potravin zejména pak ovoce a zeleniny postavit na všeobecně uznávaných pravidlech, ale ve výsledku naslouchej svému tělu, protože jedině tak, najdeš pro sebe tu nejvhodnější kombinaci potravin, ovoce a zeleniny. Při kombinování potravin musíš také brát v potaz svou kondici a cíle které sleduješ.

Kde se dělají nejčastější chyby? Například, kombinace bílkovin a sacharidů, což není dobrá kombinace. Proces trávení bílkovin má velmi odlišnou dobu a cestu než trávení sacharidů. Bílkoviny vyžadují hodně trávících kyselin a delší trávení, během této doby kyseliny doslova „hoří“ díky sacharidům. Také přínos sacharidů je ztracen v důsledku nesprávného trávení a „vypálení“, sacharidy tak v trávícím traktu vytvoří plyny.

K trávení potravy nedochází jen v žaludku, ale i ve střevech a začíná už v ústech! Každá potravinová kategorie má své místo v trávícím systému.

Nejběžnější kombinace jídel, která vytváří plynatost je strava bohatá na bílkoviny a sacharidy, jako je kombinace masa s brambory, pečiva, sladkostí, zákusků a ovoce, takové kombinaci je nutné se vyhnout! Když už musíš přijímat živočišné bílkoviny, nejlepší pro trávení je kombinace s čerstvou nebo vařenou zeleniny nebo velmi kyselým ovocem.

Pokud dáváš přednost rostlinné stravě, RAW apod. pamatujte že rostlinné bílkoviny jako ořechy, fazole, luštěniny, nelze kombinovat s velmi kyselým ovocem, jako jsou pomeranče, citrony, a ananasy. Pro více informací se podívejte na graf kombinací potravin níže.

Nesnášíš nadýmání nebo pocit těžkosti po jídle? Tweetni o tom jak to vyřešit>> tweetni to

Potravinové kategorie

Živočišné bílkoviny: maso, sýry, vejce, drůbež, ryby
Rostlinné bílkoviny: ořechy, semena, sójové boby, luštěniny
Zelenina: Všechny druhy zeleniny, jako listová zelenina, zelí, květák, brokolice, rajčata, okurky, mrkev, celer atd.
Tuky: Všechny oleje, máslo, margarín
Škroby: Brambory, pečivo, všechny obiloviny
Sladké ovoce: všechno sladké ovoce jako banány, melouny atd.
Vysoce kyselé ovoce: Všechny druhy ovoce, jako jsou pomeranče, citrony, ananas atd
Nízce kyselé ovoce: Všechny ostatní ovoce jako jablka, meruňky, hrušky, broskve, atd.

Výjimkou je listová zelenina, jako je špenát a různé druhy salátu, kterou lze kombinovat s ovocem. Například v zeleném smoothie!

infografika graf kombinace potravin super-smoothie.eu

 

Obecné zásady kombinace potravin, ovoce a zeleniny

 1. Ovoce je nejlepší jíst samotné na lačný žaludek a přibližně 15 – 30 minut před konzumací jiných potravin v závislosti na druhu ovoce a množství.
  Výjimka je syrová listová zelenina, jako je špenát a různé druhy salátu, kterou lze kombinovat s ovocem.
 2. Škroby (obilí a škrobová zelenina, jako jsou brambory, sladké brambory a zimní tykve), je možné kombinovat se všemi druhy zeleniny, ať už syrové, RAW nebo vařené.
  Výjimkou u ovoce je avokádo, které se dobře kombinuje se škroby.
 3. Živočišné bílkoviny (maso, ryby, vejce, sýr) se dobře kombinují se všemi druhy zeleniny, syrové, RAW nebo vařené, škrobové vařené zeleniny a dalšími živočišnými bílkovinami.
 4. Ořechy a semena, rostlinné bílkoviny lze kombinovat se všemi druhy syrové, RAW zeleniny, jinými ořechy a semeny, banány a sušeným ovocem.
 5. Luštěniny je nejlepší kombinovat se zeleninou, ale můžou být také kombinovány se škroby.
  Poznámka: Obecně, luštěniny a boby obsahují více škrobu než bílkovin a je to důvod, proč se lépe spojí se škroby. Luštěniny jsou často náchylné na vhodnou kombinaci a to je také důvodů, proč je mnoho lidí nejí nebo jen zřídka. Mějte na paměti, čím menší luštěniny, tím snadněji jsou stravitelné.

Další postřehy

 • Jak můžeš vidět, syrová zelenina se dá do značné míry kombinovat se vším, takže ji můžeš považovat za „neutrální“ – to znamená, že ji lze kombinovat s jakoukoli kategorií (kromě ovoce).
 • Avokádo je technicky ovoce, ale také se dobře kombinuje se škroby nebo s banány a sušeným ovoce. Nedoporučuje se kombinovat s ořechy a semeny!
 • Banány jsou také výjimkou, protože se dobře kombinují s jiným čerstvým ovocem, sušeným ovocem a ořechy i semeny.
 • Melouny je nejlepší jíst samostatně nebo před jiným ovocem, protože obsahují velké množství vody a tak se tráví rychleji než jiné ovoce!
 • Koření/sladidla mohou být považovány za „neutrální“, protože jsou obvykle používána v malých množstvích (hořčice, salsa, skořice, med), ale koncentrované tuky, jako jsou rostlinné oleje se obecně kombinují lépe se zeleninou a škroby než bílkovinami.
 • Studie ukazují, že smícháním listové zeleniny s některou z doporučených kategorií potravin, nemají vliv na nutriční hodnotu listové zeleniny naopak listová zelenina napomáhá jejich trávení. Totéž platí pro kombinaci s ovocem.

 

Doba trávení vybraných potravin podle dr.Davida Freje

Doba trávení potraviny je velmi ovlivněna kombinací potravin, dostatečnou dobou rozžvýkání a zdravím organismu. Trávení se prodlužuje u nemocných, se zažívacími obtížemi a na běžné, spíše méně zdravé stravě.

Tyto časy jsou ideální časy zdravého člověka se správnou kombinací potravin.

 • Voda převařená – 0 min
 • Džusy a šťávy – 15 – 20 min.
 • Ovoce – 20-40 min
 • Zelenina syrová (salát) – 40 min
 • Dušená, vařená zelenina
  • listová – 40 min
  • ostatní – 50 min
 • Sacharidy méně koncentrovaní – artyčoky, dýně, kukuřice, brambory, sladké brambory – 60 min
 • Sacharidy koncentrované – obiloviny90 min
 • Sacharidy + bílkoviny
  • luštěniny: fazole, hrášek, cizrna, čočka – 90 min
  • soja – 120 min
 • Semínka – 120 min
 • Ořechy – 120-180 min
 • Sýry polotučné, rikota – 90 min
 • Tvaroh plnotučný – 120 min
 • Tvrdé sýry plnotučné – 4-5 hod.
 • Vejce
  • žloutek – 30 min
  • celé – 45 min
 • Ryby
  • treska – 30 min
  • tučné ryby – 60 min
 • Maso
  • drůbež bez kůže – 2 hod.
  • hovězí – 3-4 hod.
  • vepřové – 4-5 hod.

 

Chceš vidět, jak může vypadat ukázkový jídelníček s dobře kombinovaným jídlem, na jeden den? Stáhni si jídelníček Zdarma tady, pošlu ti ho do emailu!

Znáš někoho se zažívacími problémy?  Tweetni mu o řešení jeho problému >> tweetni to

Pamatuj, na množství rozhodně záleží a jíst zdravé jídlo i když ne ve vhodné kombinaci je vždy lepší, než jíst optimální kombinaci, ale nezdravého jídla.

Příště si řekneme něco o principech vhodné kombinace do smoothie a zelených smoothie. Napiš mi jestli ti tu něco chybí.

Pokud chceš získat svou vysněnou postavu a efektivně zhubnout, je nejlepší se poradit s opravdovými odborníky!

Objednej se na úvodní konzultaci u profíků ze Světa zdraví, kde ti zaručeně pomůžou, protože s tím mají zkušenosti a najdeš je i ve svém městě!

Jo a nezapomeň! Jestli byl článek pro tebe přínosný, Klikni na to se mi líbí a sdílej s kamarády!

Chceš dostávat super smoothie recepty na email?

Registruj se a o žádný super smoothie recepty nepřijdeš! Všechny nové recepty dostaneš do emailu.

Taky nemáme rádi SPAM. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

Zdroje:

The following two tabs change content below.

Vlado Gajdoš

Jsem online podnikatel a rád používám internet nejen k práci. Díky práci s PC, jsem se před lety začal zajímat o zdravý životní styl, protože vyznávám heslo "V jednoduchosti je krása", zamiloval jsem se do Smoothie. Vyhledávám a zkouším všechny možné smoothie recepty! Pošlete mi svůj nejoblíbenější recept rád ho vyzkouším a napíšu něco oněm!

Latest posts by Vlado Gajdoš (see all)

7 Comments on “Jak správně kombinovat potraviny?

Franta
29.6.2018 na 17:19

Jdete na to moc vědecky. Pračlověk snědl všechno co mu přišlo do cesty.a měl sílu lovit medvědy. Zkombinuji všechno co mám na dosah a žaludek si s tím vždy poradí. Nikdy mně nebylo špatně. Cukrovku jsem srazil z 10,5 na 4,1. Váhu o 10kg.

Odpovědět
Vlado Gajdoš
2.7.2018 na 14:33

Ahoj Franto, díky za názor. 😉 Tenhle článek vznikl právě pro lidi kteří to mají jinak. Protože každý nemůže sníst cokoliv jako ty, tak těm ostatním aspoň ukáže kde dělají chybu. Někomu vyhovuje paleo, někomu jen syrová strava, jinému zase stačí jedno pořádný jídlo denně a jiný si nedokáže svůj den představit bez 5 – 6 jídel. Teď co je správně? Já myslím, že správně je všechno, protože co člověk to jiné potřeby!

Odpovědět
Pavel Novák
21.2.2016 na 15:10

Pěkný článek. Ale nechápu jaktože ne bílkoviny s tuky?? Vždyť vejce a tučné maso to tak mají přirozeně, celé vejce jsou dokonce stravitelnější – vyvážené. A ovoce kyselé mívá tak y hodně sacharidů tak by měly kvasit v žaludku, ne?

Odpovědět
Pavel Novák
21.2.2016 na 23:32

Aha, u tuků je pzn jaké tuky, ale z toho sladkokyselého ovoce nechápu…..jinak spoustu odkazů na autority v oblasti výživy – díky moc 🙂

Odpovědět
Barbora
14.2.2016 na 20:00

Konečně odpovědi na moje otázky ohledně kombinací zeleniny a ovoce! Smoothie jsem si také zamilovala a moc ráda vyzkouším nové recepty.

Odpovědět
Vlado Gajdoš
14.2.2016 na 22:30

Super, proto jsem tenhle blog založil. Díky Barboro, vaše reakce mi dává smysl a inspiraci pokračovat v psaní.

Odpovědět
Simona
24.2.2018 na 0:06

Skvělý článek 👏👏👏👏

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.